Doma nejlíp - Božena Červenková

Paní Boženě Červenkové je 86 let. Od roku 1998 bydlela v rodinném domě společně s manželem a s dcerou Ivou a její rodinou. Manžel však v roce 2005 zemřel na infarkt. V roce 2014 ochrnul po míšní ischemii manžel dcery Ivy a péče o něj je náročná, a tak se paní Červenková přestěhovat do penzionu pro seniory, kde jak sama říká, je velice spokojená. Její dvě dcery Iva a Jana jí zařídily pomoc s úklidem, dovoz jídla a tak podobně.

Její starší dcera Jana s manželem a vnučkou vlastní Docela velké divadlo v Litvínově , kde už od vzniku divadla v devadesátém šestém roce paní Červenková i s manželem pomáhali. Paní Červenková jako pokladní a archivářka a manžel jako inspektor hlediště. Léta taky dělala s manželem ochotnické divadlo v Kopistech , které však s vymožeností zvanou televize bohužel zkrachovalo.

Až do loňského roku sloužilo zdraví paní Červenkové dobře. Tehdy však doma upadla a probudila se až když byla tma. Nemohla se však postavit na nohy a tak jak říká, se došourala po břiše k telefonu a zavolala dcerám, které k ní ihned přijely. Po patnácti dnech se paní Božena vrátila domů. Domácí zdravotní péči využívá na doporučení obvodního lékaře asi půl roku z důvodu bércových vředů, kdy je potřeba ošetření jednou za dva dny. Agenturu domácí péče Zdrases již rodina znala z dob, kdy se manžel dcery, paní Ivy Boušové, vrátil z Kladlub a oni potřebovali nějaké odběry a rady ohledně péče o jeho osobu, například péči o dekubity.

Paní Božena miluje květiny, které pěstuje na balkoně i v bytě, taky vždycky moc ráda fotila a teď postupně zakládá všechny fotografie do alb.

Dcera Iva říká: „Je to fakt velká pomoc, protože u maminky nemůžu být každý den a takhle vím, že se můžu spolehnout na to, že ta zdravotní péče existuje.“

Podívejte se i na další videa projektu Doma nejlíp